Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

AB Lastik Etiketleri Değişiyor

AB Lastik Etiketi 2012’den beri tüm Avrupa’da zorunlu. Lastik etiketleri ile sürücülerin ürünlerin önemli özelliklerini ilk başta tanımlayabilmeleri amaçlanıyor. Etikette dış yuvarlanma gürültüsü, ıslak zemin performansı ve yakıt verimliliği değerleri yer alıyor. AB 1 Mayıs 2021 itibarıyla ise revize edilmiş etiketlere geçiş yapmaya başladı. Yeni lastik etiketleri, etiket değerlerinin daha sade bir şekilde görülebilmesini sağlıyor. Avrupa Birliği, yeni düzenleme ile iklim nötrlüğü taahhüdü uyarınca karayolu taşımacılığında enerji tüketiminin azaltılmasıını amaçlıyor.

Lastik Etikleri Hangi Araçlar için Sunuluyor?

Yeni lastik etiketleri, görsel olarak aşina olunan AB enerji etiketine benziyor. Gelecekte yalnıza binek otomobiller (C1) ve hafif ticari araçlar (C2) için değil aynı zamanda ağır ticari araçlar (C3) için üretilen lastiklerde de etiketleme yapılması amaçlanıyor. 2012’de kullanımına başlayan AB lastik etiketi gibi yuvarlanma direnci (yakıt tüketimi), ıslak zemin yol tutuşu / fren mesafesi ve dış yuvarlanma gürültüsü (ses yüksekliği) olmak üzere üç kategori hakkında bilgi sağlanıyor.

Yeni Lastik Etiketleri Hangi Değişikliklere Sahip?

Yeni lastik etiketleri ile yuvarlanma direnci ve ıslak zeminde yol tutuşu ölçeği revize edildi. A’dan G’ye sınıflandırmalara sahip yedi kategori yerine; yeni AB lastik etiketi artık sadece A’dan E’ye beş derecelendirme gösteriyor. A’dan C’ye üst etiket değerlerinin ölçeklendirmesi değişmeden kalıyor. Önceden kullanılmayan D sınıfı artık kullanılmakta ve eski “E” derecesinin yerini alıyor. Eski F ve G sınıfı ise artık “E” olarak gösteriliyor. Böylece lastik etiketleri daha işlevsel hâle geliyor. Bunun yanı sıra dış yuvarlanma güültüsü değerleri de artık ses dalgaları yerine A, B, C harfleri ile gösterilecek.

Yeni AB Lastik Etiketi Kış Performansını da Gösterecek

Yeni lastik etiketleti üzerinde ürünün zorlu kış koşullarında kullanıma uygun olduğunu belirtmek için 3PMSF sembolü kullanılacak. Yeni AB lastik etiketi üzerinde yer alan bu sembol, kar ve buz üzerinde kullanıma uygun olduğunu gösterecek. Aynı zamanda tüketiciler, etiketteki QR kodu aracılığıyla resmi AB ürün veritabanından (EPREL) lastik özellikleriyle ilgili daha fazla bilgi edinebilecek. Veri tabanında, lastik etiketinin tüm ayrıntılarının ve lastiğin üretim başlangıç ​​ve bitiş tarihlerinin bulunduğu Ürün Bilgi Sayfası (PIS) görülebilecek. Yıl sonuna kadar hem Avrupa’da hem Türkiye’de tüm lastik etiketleri yenilenecek.

Bir önceki yazımız olan Avusturya MotoGP Yarışını Andrea Dovizios Kazandı başlıklı makalemizde MotoGP ve motosiklet yarışı hakkında bilgiler verilmektedir.