Perşembe, Temmuz 18Son Haberler:
Shadow

Akıllı Lastik Sistemleri için Gerinim Sensörleri Geliştirildi

Nature dergisinde yakın zamanda yayınlanan bir makaleye göre, filolarda otonom araçların kullanılmaya başlanması ile birlikte lastiklerden sürekli geri bildirim almayı sağlayan kontrol sistemlerinin de kullanılması gerekiyor. Akıllı lastikler, gerilme algılamayı geleneksel lastik izleme işlevleriyle birleştirerek dinamik sürüş parametrelerinin sürekli izlenmesini sağlayabiliyor.

Akıllı Lastikler için Sensörler 3D Yazıcı ile Üretiliyor

Yazarlar, piezoelektrik ile birlikte doğrudan 3D yazıcı ile üretilmiş, sensörlere güç sağlamak için esnek bir piezoelektrik enerji toplayıcı ve güvenli bir kablosuz veri aktarım sistemi ile birlikte tahmine dayalı veri analizini kolaylaştırmak için makine öğreniminin kullanıldığı bir gerinim ölçerin geliştirilmesiyle atılım yapıldığını söylüyorlar. Makale, grafen bazlı bir malzemeden üretilen mürekkebin değişen sürüş koşulları altında lastik-yol etkileşimlerini ölçmek için doğrudan bir gerinim sensörü yazdırmak üzere formüle edildiğini belirtiyor. Bir piezoelektrik yama ile güçlendirilen güvenli kablosuz veri aktarım sistemi, daha sonra kendi kendine güç sağlayan algılama ve kablosuz iletişim yeteneği sunmak için kullanılıyor.

Uygun Fiyatlı Akıllı Lastikler Üretilebilecek

Görünüşe göre grafenin buruşuk mikro yapısı, sensörün önemli bir hata yapmadan deformasyona dayanmasına izin verdi ve sensörler, test edilen bir lastik ve teçhizata entegre edilebildi. Yazarlar, çalışmanın pratik, kendi kendine çalışan kablosuz bir gerilim algılama özelliği göstererek uygun maliyetli akıllı lastiklerin tasarım ve imalatının yolunu açtığını belirtiyorlar.

Bir önceki yazımız olan Goodyear Elektrikli Araç Şarj Çözümleri için AmpUp’la İşbirliği Yapıyor başlıklı makalemizde ampup, elektrikli araç ve goodyear hakkında bilgiler verilmektedir.