Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

Araç lastikleri ve fiyat meselesi

Otomobilinizin lastikleri, arabalarda yere temas eden kauçuk ve tellerin birleşimi ile üretilen parçalardır. Lastiklerin birçok şekli bulunur ve çeşitlerine göre lastik fiyatları belirlenmektedir. Yaz ve kış lastikleri başka şeylerdir. Kış lastik fiyatları yaz lastiklerinin fiyatlarına oranla daha yüksektir. Bunun sebebiyse kullanılan malzemelerin, daha esnek, soğuğa dayanıklı ve yol tutuş niteliğinin diğer türe göre çok olmasıdır. Lastik alırken aranan çeşitli nitelikler bulunmaktadır. Aranan niteliğe göre de lastik fiyatları değişim gösterir. Aranan nitelik arttıkça fiyat da yükselir.

Orta düzey bir lastikte ise, lastik izmir fiyatları daha uygundur. Lastikler de aranan esas nitelikler, başta güvenilirlik olmak üzere, konforlu olması, uzun ömürlü olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması ve gürültü düzeyinin düşük olmasıdır. Her markanın da kendine özel geliştirdiği bir noktası bulunmaktadır. Bunların arasında en çok önem verilen niteliğe göre marka seçimi yapılmalıdır. Lastik fiyatları izmir ilinde 50-60 Tl den başlayarak 1000 TL ve üstüne çıkabilmektedir. Ayrılan bütçenin çokluğuna göre alınabilecek lastiğin nitelikleri de yükselecektir. Daha ucuz markaların lastiklerini edinebilme imkânı bulunmaktadır. Fakat, iktisat seviyesine göre lastiğin de kalitesi farklılık göstermektedir. Lastik fiyatlarından evvela güvenilirlik ön plana çıkarılmalıdır. nedeniyse aracın yere temas eden tek parçası lastiklerdir ve araç güvenliği adına en kayda değer kısım şekilde sayılmaktadır. Bu sebeple aracın lastiklerinin yol tutuşu güçlü olması, ani frenlerde kayma yapmamalı, motorun gücüne ayak uydurabilecek niteliklerde olması önemlidir. aksi halde hayati tehlikeler ile karşılaşılabilmektedir.

Ucuz markalar da araç sahiplerine hizmet vermektedir. fakat, asıl önemli olan, firmanın güvenilirliğidir. Kimi sürücüler ucuza lastik edinebilmek için, hiç bir kriter bulundurmadan, araç niteliklerini dikkate almadan, sırf lastik fiyatlarındaki ucuzluk nedeniyle bu tür yanlış seçimlerde bulunabilmektedirler. Bu sayede hem kendi hayatlarını hem trafik düzenindeki bireylerin hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ucuz mal edinmek hem maddi manada hem manevi manada ciddi boyutlara ulaşabilecek zararlara yol açmaktadır. Lastik fiyatlarından evvel lastik güvenilirliğine ciddiyet verilmesi, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için en doğru davranış olacaktır. Doğru zamanda doğru lastik seçimi, araca uygun lastiğin seçimi ucuz ya da pahalı seçilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Lastikler aracınızın güvenli sürüşünü olanaklı kılan parçasıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.