Cuma, Temmuz 19Son Haberler:
Shadow

Bridgestone Blizzak W810 Kış Lastikleri

Bridgestone-Blizzak-W810

Brisa kış koşullarında üst düzey sürüş güvenliği için kış lastikleri kullanımının önemine dikkat çekiyor. Bu amaçla özellikle trafiğin yoğun olduğu İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde her yıl kış koşullarından kaynaklanan trafik kazalarına dikkat çeken firma, geçtiğimiz günlerde bir AdexAkademi’de Ford Transit 11+1 delux minibüsler ile bir test sürüşü gerçekleştirdi. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden hafif ticari araç kullanıcılarının geldiği etkinlikte, sürücülere önce teorik eğitim verildi, ardından uygulamalı test aşamasına geçildi.

Test sırasında kullanılan Bridgestone Blizzak W810 hafif ticari araçlar için özel olarak geliştirilmiş yeni jenerasyon lamelli kış lastiği, güvenlik ihtiyacının üst seviyeye çıktığı zorlu kış koşullarında sunduğu üstün performansıyla güvenli sürüş, uzun ömürlü kullanım ve yakıttan önemli ölçüde tasarruf imkanı sunuyor. Yaz lastiklerine oranla daha fazla yakıt tüketimine neden olan kış lastiklerinde yakıt tasarrufunun önemli bir ölçüt olduğu düşünüldüğünde, kendisinden önce gelen desenlere kıyasla %4 oranında daha fazla yakıt tasarrufu sunan Bridgestone Blizzak W810’un üstün performansı sürücüler için daha cazip hale geliyor.

Lastikler, daha önceki desenlere kıyasla yola daha sıkı tutunma özelliğinin yanı sıra buzlu yol koşullarında daha gelişkin çekiş kuvvetine sahip. Blizzak W810 aynı zamanda gelişmiş frenleme ve viraj alma performansı sunuyor. Optimum doluluk oranı sayesinde sıvının araçtan hızlı bir şekilde tahliye edilmesi ve karlı yüzeylerde zemine tutunma becerisi ile öne çıkan lastiğin bir diğer önemli özelliği ise, Kar Tanesi ve Çamur+Kar işaretlemelerini taşıması. Ayrıca, üç boyutlu kılcal kanal yapısı ve önemli ölçüde artırılmış zemin temas noktası sürücüye daha fazla direksiyon hakimiyeti ve zorlu yol koşullarında daha fazla kontol imkanı sağlar.

Bridgestone Blizzak W810 için geliştirilen silika hamur sayesinde, lastikler ıslak yüzeylerde çok daha dengeli zemin performansı sağlıyor. Lastiğin omuz bölgesine yönelik geliştirien üç boyutlu zigzag lamel teknolojisi ise çok daha fazla blok direnci sunuyor. Blizzak W810 kış lastiği, piyasada bulunan hafif ticari araçların %87’sine uyumlu ebat çeşitliliğine sahiptir. Bridgestone, üründen üst seviyede faydalanmak isteyen hafif ticari araç kullanıcıları için lastiğin dörtlü set halinde uygulanmasını, başka marka ve model lastiklerle kullanılmamasını öneriyor.

Bir önceki yazımız olan Goodyear Ultragrip+ SUV Kış Lastiği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.