Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

CV-R Geliyor ve Shell 1 LİTRE YAKITLA 2980 KM

Shell Eco Maraton ve CVRShell’in, bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği Shell Eco-marathon, Rotterdam sokaklarında 3 gün boyunca devam eden heyecan dolu yarışlarla sona erdi. Avrupa’nın 24 ülkeden 183 öğrenci takımı 1 litre yakıt yada 1kWs enerji ile en uzun mesafeyi kat etmek için mücadele etti. Öğrencilerin kendilerinin tasarlayarak hazırladığı arabalarla gerçekleştirilen yarışlarda 5 rekor kırıldı. Şehir konsepti dalında Fransa’dan Polytech Nantes takımı 1 kWs ile 145.7 kilometre ara kat ederek akü beslemeli elektrik sınıfında yeni bir rekora imza attı. Almanya Offenburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesinden Schluchtspecht yarışçıları ise 1 litre yakıt ile 315.4 kilometre geçerek rekoru geliştirdi.

CV-R Duyuruldu

Satışa sunulduğu 1996 yılından bu yana Türkiye’de ortalama bir satış grafiğine sahip olan Honda CR-V, 4.nesliyle Honda bayilerindeki yerini aldı. 2.0 lt benzinli motor seçeneğine sahip olan yeni CR-V, . modeline göre çok sayıda yeni ayrıcalığı müşterilerine vaad ediyor. Yeni R-V 2.0’ın Lifestyle modeli 95 bin 700, Executive modeli 104 bin 00, Executive Ekstra Güvenlik Paketi ise 111 bin 500 TL’den satışa sunulmakta. Üç kanatlı radyatör ızgarası ve ızgaraya doğru uzanan ön arları, Honda’nın yeni “Y” şekilli yüzünü korumaya devam ederken dikey olarak konumlandırılan geri farlar ilk nesilden (1995) bu ana alışılmış CR-V imzasını taşıyor. Yeni CR-V’deki şık dokunuşlar içinde yenilenen ön tampon, ön LED gündüz farları ve 3 boyutlu tasarımıyla arka LED farları yer almaktadır. CR-V’nin kaputunun altındaki üçüncü kuşak CR-V’lerde bulunan ve CO2 emisyonları azaltılacak şekilde detaylı olarak yine tasarlanan 2.0-litre i-VTEC benzinli motor, 5 vitesli otomatik şanzıman ile birlikte çalışıyor. Yeni CR-V 500 çağda 155PS güç ve 4300 çağda 192Nm tork üretirken, yapılan iyileştirmelerle ortalama yakıt tüketimi 7.7 lt’ye ve CO2 salınımı a yüzde 7 iyileştirilerek 179 g/km’ye düşürülmüş.

Avrupa pazarı için tasarlanan dördüncü kuşak CR-V, İngiltere Swindon’daki tesislerde üretilecek. Outback’e Dizel Otomatik Seçeneği Subaru Outback, makyajlanan yüzü ve dizel otomatik seçeneğiyle satışa sunuldu. Outback’in ön görünümünde bazı değişiklikler fark ediliyor. Yeni model, daha şık bir ön ızgara tasarımı, daha büyük sis farları, yeni ön farlar ve yine tasarlanmış bir ön tampona sahip. Outback teki en önemli yenilik ise hiç kuşkusuz 6 ileri lineartronic şanzımanı ile artık Boxer Dizel motor seçeneğinde otomatik vitesli bir alternatife kavuşuyor olması. Dizel Outback bundan böyle, Subaru olmazsa olmazı olan simetrik dört tekerlekten çekişli AWD teknolojisi le beraber uyum içerisinde çalışan 2.0 litrelik turbo dizel Boxer otor’a sahip oldu. 3600 devir/dak.’da 150 hp güç üreten Outback, arşılıklı – Yatay yerleştirilmiş 4 silindirli 2.0 litre turbo dizel motoru sayesinde, düşük devirlerden itibaren tork üretme özelliği le kolay kullanım ve zarif bir hızlanma hissi uyandırmakta. 350 Nm’lik torkunu 1600-2400 dd aralığında sunan Outback, bu sayede düşük devirlerde sağladığı enfazla kuvvet ile basitçe yol alabiliyor. Dizel otomatik Outback, 2.5 litrelik benzinli otomatik versiyonu ile 2 litre dizel manüel şanzımanlı versiyonun ortasına, 129 bin 949 TL’ lik bir fiyat aralığı ile yerini alıyor.

Bir önceki yazımız olan Oto lastikler ve fiyatı meselesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.