Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

Debica

Son yılların ekonomi tabloları incelendiğinde yurt bazlı grafiklerde Polonya’nın son derece istikrarlı ve başarılı bir yükselme içerisinde olduğu gözlemlenebilmektedir. bilhassa geçtiğimiz beş yılda ciddi ve gözle görülür ilerlemelerin söz konusu bulunduğu bu gelişim süreci bir çok aşırı ekonomik alandaki faaliyetlerinin yanı sıra, ülkemize de bilhassa turizm endüstrisi başta olmak üzere pek aşırı alanda yansımaktadır.

Polonya’nın bu gelişme süreci arasında ekonomisinde güçlenen ve gelişen isimleri içinde 1937 yılında hizmete hükümetin desteği ile başlamış olan Debica da yer alıyor. günümüzde üretimini yapmakta bulunduğu lastiklerin kalitesi sayesinde Polonya’nın bir numaralı oto lastik firması olmayı başaran Debica, dünya çapında bilinmekte olan ve saygı duyulan şirketler arasında yer almaktadır. 1995 yılı Debica’nın başarıları ve tanınırlığı açısından bir dönüm noktası olmuştur. 1995 yılına dek yaptıkları çalışmalarda başarılı olan firmaya Goodyear Tire ve Rubber Company talip olmuş ve şirketin e.99 bu gibi mühim bir orandaki hisselerini satın almıştır. Elbette bu ortaklık borsa piyasalarında Debica hisselerine tavan yaptırmış, markayı tüm dünyaya duyurmuştur.

Bu ortaklık Debica’ya kalitesini ve ürünlerini tüm dünyaya duyurma ve pazarlama imkanı sağlamakla beraber, firmanın Goodyear’dan aldığı veriler ve Ar-Ge destekleri ile çok aşırı daha modern bir üretim ağına da sahip olmasını sağlamıştır. çağımızda dünya çapındaki en kaliteli tam çelik kamyon lastiklerini, off road tipi vasıta lastiklerini ve tarım araçlarının lastiklerini üretmekte ve pazarlamakta olan firmanın bu başarısı üretim teknolojilerine duyduğu ilgi ve sahip olduğu deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Debica’ya bu denli büyük bir başarı oluşturmakta olan büyük vasıta lastikleri firmanın binek otomobil lastikleri alanında da türlü çalışmalar yapmasında büyük rol oynamıştır. zamanımızda yoğun şekilde dayanıklı oto lastiklerinin üretimini yapmakta olan Debica, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde Polonya Bilimler Akademisi Ekonomik Bilimler Enstitüsü’nün desteğini de yanına alarak yenilikçi fikirler ortaya atmaktadır.

ülkemizde de yaygın bir satış ve montaj ağına sahip olan Debica, Goodyear’ın kendisine sunduğu garanti ve servis imkanlarından mantıklı şekilde faydalanmakta ve sunduğu hesaplı fiyat alternatifi ile bir aşırı şirket içinde kendisine has bir çizgide ilerlemektedir. tüm üretimlerini hesaplı ve kalitesiz işçilik mantığı yürüten çin’in tersine Polonya’da gerçekleştirmekte olan Debica, kaliteye verdiği önemi de bu şekilde vurgulamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Continental başlıklı makalemizde lastik fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.