Cuma, Temmuz 19Son Haberler:
Shadow

Goodyear Gerçek Zamanlı Lastik Zekâsı Ne Zaman Sunulacak?

Goodyear lastikleri, gerçek zamanlı zekâ özellikleri sunarak yarış lastiklerinde çığır açan bir gelişmeyi açıkladı. Bu akıllı lastikler, 10-11 Haziran 2023 tarihlerinde düzenlenecek olan ünlü 24 Saat Le Mans etkinliğinde NASCAR Yeni Nesil Chevrolet Camaro ZL1 Garage 56 girişinde sergilenecek. Bu yeni teknoloji, lastik basıncı ve sıcaklık verilerinin gerçek zamanlı olarak kaydedilmesini sağlayarak yarış endüstrisinde önemli bir ilerlemeye işaret ediyor.

Goodyear’ın Yenilikçi Lastik Teknolojisi

Gerçek zamanlı zekâ özelliklerine sahip Goodyear Racing motor sporları lastikleri, devrim niteliğinde bir pasif sensör teknolojisine sahiptir. Bu sensör, üretim sürecinde lastik içerisine yerleştirilmiştir ve çalışması için pil gerekmemektedir Akıllı bir teknoloji olan Goodyear Sightline tarafından desteklenen bu lastikler, yarış ilerledikçe sürücüye hayati lastik verileri sağlamakla görevlidir.

Performans Anlamında Lastik Zekasının Faydaları Nedir?

Sensörler tarafından toplanan lastik performans verileri, mühendislerin ve sürücülerin yarış sırasında bilinçli kararlar almasını sağlar. Lastik basıncını ve sıcaklığını gerçek zamanlı olarak izleyerek, pistteki aksiyonları optimize etmek için aracın ayarlarını ve sürücü performansını ayarlayabilirler. Lastikler, bir araç ile yol arasındaki tek temas noktası olduğundan, bu lastik istihbarat teknolojisinden elde edilen potansiyel bilgiler, özellikle zorlu yarış koşullarında çok önemlidir.

Goodyear Farklı Hava Koşulları için Hangi Lastikleri Tasarladı?

Goodyear, lastik bilgi sağlayıcısı uygulamasına ek olarak, NASCAR Yeni Nesil Chevrolet Camaro ZL1 Garage 56 katılımı için çeşitli hava koşullarına hitap eden üç farklı lastik türü geliştirdi. Bu lastikler ise şu şekilde kategorize ediliyor:

a) Kuru koşullar için yarış lastikleri: Bu lastikler olağanüstü dayanıklılık ve yol tutuş sağlayarak aracın Le Mans’daki 24 saatlik yarışın tamamında etkin bir şekilde yarışmasını sağlar.

b) Orta seviye ıslak lastikler: Sisli ve hafif yağmur koşulları için Goodyear tarafından tasarlanan bu lastikler, sert hava koşullarında performansı en üst düzeye çıkararak otomobilin optimum çekiş gücünü korumasını sağlar.

c) Tam ıslak lastikler: Yoğun yağış için tasarlanan bu lastikler benzersiz bir sırt tasarımına ve lastik yapısına sahiptir. Goodyear tam ıslak zemin lastikleri, suyu etkili bir şekilde lastik yüzeyinin temas alanından uzaklaştırırlar ve özellikle yarış pisti sıcaklığı daha soğuk olduğunda yol tutuşu sağlamak için daha yumuşak bir sırt bileşimi kullanırlar.

Bir önceki yazımız olan Continental Lastikleri Düşük Seviyede Kimyasal Kullanımı Sağlıyor başlıklı makalemizde continental hakkında bilgiler verilmektedir.