Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

Hafif Ticari Araç Lastikleri için Güvenlik Önerileri

Minibüsler ve hafif ticari araçlar üzerindeki lastikler, genellikle şantiyeler gibi zorlu çalışma ortamlarında yük taşıdığı ve farklı zemin koşullarında kullanıldığı için diğer lastiklere göre daha çabuk yıpranabilir veya herhangi bir sorunla karşılaşabilirler. Bu nedenle lastik bakımı daha fazla önem kazanmaktadır. Covid-19 durgunluk döneminde işletmeler üzerindeki ekonomik baskı, birçok eski aracın değiştirilmemesine de yol açtı. Aracın önemli bir parçası olan lastiklerin hâla güvenli ve yasal olduğundan emin olmak için her yaştan hafif ticari araç lastikleri düzenli olarak kontrol edilmeli. Her zamankinden daha düşük marjların olduğu bu dönemde; yakıt ve diğer maliyetler arttıkça; lastikle ilgili bir sorunun etkisi aracın çalışmadığı süreyi ve maliyetleri önemli ölçüde arttırabilir. Bu nedenle aracınızın lastiklerini düzenli olarak kontrol etmek, güvenlik sağlamanın yanı sıra; hem kısa hem de uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf etmeye yardımcı olur.

Hafif Ticari Araç Lastikleri Diş Derinliği

Hafif ticari araç lastikleri de aynı binek araç lastikleri gibi yasal olarak en az 1,6 mm diş derinliğine sahip olmalıdır. Lastiğin diş derinliğini kontrol etmek lastik bakımı ve güvenlik için ilk adımdır. Lastikler, aracı virajlarda dengede tutmak, hızlanmaya ve etkili bir şekilde frenlenmeye yardımcı olmak için en iyi şekilde korunmalıdır. Yüklerin güvenli bir şekilde taşınması ve aracın süspansiyon sistemiyle uyumlu bir şekilde çalışması için hafif ticari araç lastikleri için bakımlar ve kontroller aksatılmamalıdır.

Hafif Ticari Araç Lastikleri Kontrolleri

Lastiğin içindeki şişirilmiş hava, aracın ağırlığını ve yükünü desteklemeye yardımcı olduğundan lastiklerin doğru basınç ile kullanıldığından emin olmak gibi temel kontroller fark yaratmaktadır. Lastik diş derinliği de araç güvenliğini sağlamak için hayati öneme sahiptir. Hafif ticari araçlar normal araçlardan daha ağır olabildikleri ve genellikle yük taşıdıkları için hafif ticari araç lastikleri için diş derinliğinin yeterli olması ve lastik bakımı büyük önem taşımaktadır. Araçların taşıdığı ekstra ağırlık, fren mesafesini uzattığından diş derinliğinin yeterli olması ekstra önem kazanmaktadır.

Lastik Bakımı ve Doğru Lastiklerin Önemi

Hafif ticari araçlar, hatta otomobillere daha yakın türevde olanlar dâhi aracın yükü ile başa çıkmak için tasarlanmış lastiklere ihtiyaç duyarlar. Binek araç lastikleri, hafif ticari araç lastikleri yerine kullanılamaz. Ayrıca, aracınız için üreticinin önerdiği ebattaki lastikleri kullanmak; lastiklerin kapasitesinin üzerinde aracı yüklememek güvenlik açısından önem taşımaktadır. Aracınızın ve lastiklerinizin türü ne olursa olsun; bir aracın yolla tek temasını sağlayan lastikler, yol güvenliği açısından temel öneme sahiptir.  Her yıl yasadışı, kusurlu veya yanlış basınca sahip lastikler, birçok kaza ve can kaybına sebep olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Porsche Taycan Hankook Ventus S1 evo 3 EV Lastiklerini Kullanacak başlıklı makalemizde Hankook Ventus S1 evo 3 EV ve Porsche Taycan hakkında bilgiler verilmektedir.