Perşembe, Temmuz 18Son Haberler:
Shadow

Kış Lastiği Kullanımının Zorunlu Olduğu Araçlar Hangileridir?

Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastikleri ve kamyonet, minibüs, ticari otomobillerin arabaya monteli tüm lastikleri için kış lastiği kullanımı zorunludur. Ayrıca kış döneminde seyahat esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine de kış lastiği takılması gerekmektedir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca, yolcu ve eşya taşımacılığı yapan araçların kış lastiği kullanımı zorunludur. Bu araçların dışındaki ticari olmayan şahsi araçlar için kış lastiği kullanımı yasal olarak zorunlu değildir. Ancak can ve mal güvenliği, seyahat güvenliği açısından şahsi araçların da kış lastiği kullanımı önerilmektedir.

Kış Lastiği Kullanımının Önemi ve Önerileri Nelerdir?

Kış mevsimi boyunca, kar ve buzlu yollarda seyahat ederken, araçların lastikleri yol tutuşu ve frenleme gibi önemli faktörleri etkiler. Ticari taşımacılık yapan araçlar için kış lastiği kullanımı yasal olarak zorunlu iken, ticari olmayan şahsi araçlar için zorunlu değildir. Ancak, can ve mal güvenliği açısından kış lastiği kullanımı önerilmektedir. Kış lastikleri özel olarak tasarlanmıştır ve daha iyi yol tutuşu, frenleme ve sürüş deneyimi sağlar. Bu nedenle, özellikle buzlu ve karlı havalarda, sürüş güvenliğini arttırmak ve kazaları önlemek için kış lastiği kullanımı önemlidir.

Lastiklerin Diş Derinliğine Göre Değişim Zamanı Geldi mi?

Lastikler, aracın güvenliği ve performansı açısından büyük önem taşır. Bu nedenle lastiklerinizin diş derinliği düzenli olarak kontrol edilmeli ve yasa tarafından belirlenen minimum ölçüleri karşılamalıdır. Yaz lastiklerinde diş derinliği en az 3 mm, kış lastiklerinde ise en az 4 mm olmalıdır. Diş derinliği 1.6 mm’den düşük olan lastikler ise yıpranmış demektir ve yolculuk sırasında sürücü ve yolcuların güvenliğini riske atabilir. Yaz lastiklerinin değişiminde rot-balans ayarının kontrol edilmesi de önemlidir.

Yaz Lastiği Kullanımının Kış Sezonunda Doğurabileceği Dezavantajlar

Yaz lastikleri, ılımlı hava koşullarında kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da dört mevsim lastiklerine benzerlik gösterir. Ancak, yaz lastikleri karlı ve buzlu yollarda kesinlikle uygun değildir. Bunun nedeni, havanın 7 derecenin altına düşmesiyle birlikte lastiğin kauçuk malzemesinin özelliklerinin bozulmasıdır. Bu da yol tutuşu ve kavrama performansını ciddi şekilde etkileyebilir. Ayrıca, yaz lastiği kullanmak yaz aylarında tasarruf sağlayabilirken, kış lastiği kullanmak ise yakıt tüketimini artırabilir.

Bu nedenle, yaz lastiklerinin kış aylarında kullanımı önerilmez. Kış lastiği ise pek çok araç tipi için zorunlu olmasının yanı sıra ticari olmayan şahsi araçlar için de güvenlik ve performans açısından tavsiye edilir. Özellikle yüksek diş derinliği ile kış koşullarında daha iyi yol tutuşu ve kavrama sağlayarak sürücü ve yolcuların güvenliğini artırırken, aynı zamanda yakıt tüketiminde de tasarruf sağlayabilir.

Bir önceki yazımız olan Toyota Lüks Minivan Araçlar Yokohama Lastikleri ile Donanıyor başlıklı makalemizde yokohama hakkında bilgiler verilmektedir.