Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

Kış Lastiğinin Önemi

kış lastiği

Kış lastiklerinin üzerinde M+S ve kar tanesi simgesi bulunur ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda bile yol tutuşunu mükemmel hale getirmek amacıyla özel bileşimlerden üretilen, sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış ve şekillendirilmiş desenler bulunan bir lastik türüdür.

Kış lastikleri diğer normal lastiklere oranla daha fazla yol tutuşuna sahiptirler ve sürücüleri istenilen mesafede durmaları için istediği zaman fren yapmalarını sağlar. Kış mevsiminin ağır şartlarına dayanacak şekilde tasarlanan ve üretimi gerçekleşen kış lastiği alıcısını sorun çıkarmaz. Ayrıca doğru seçimle alınan, aracın üretimini yapan fabrikanın önerdiği lastik tercih edildiğinde her türlü kötü durum ortadan kalkmış olur. Kış mevsiminde kaygan zeminle sık sık karşılaşan sürücülerin imdadına hemen lastikler yetişir. Kış lastiği artık zorunlu hale gelmiştir ve ülkemizde denetim sayıları günden güne arttırılmaya devam etmektedir. Kış lastiği kullanan sürücüler gidecekleri varış noktalarına gönül rahatlıyla ve kış lastiği güvencesiyle huzurla gitmektedirler. Kış lastiği kullanıcısına yakıt tasarrufunu da sağlar. Her türlü riskten sürücüleri uzak tutar. Bu nedenle kış lastiği fiyatları göz önünde bulundurmadan tercih edilmesi gereken etkili bir lastik tipidir.

Kış lastiği alınacak araca uygun desenlerde olup, yol tutuşu için üzerinde bulunan yağmuru tutacak kanallar ile tasarlanır ve sırt kısmına özel kauçuk maddeden konularak üretimi gerçekleşir. Kış lastiği denilince akla ilk kar lastiği demek gelir. Fakat bu ibare kesinlikle yanlıştır. Ama yinede ülkemizde kar lastiği denilmeye devam etmektedir. Kış lastiği sadece kış aylarında değil, yaşanılan bölgenin zor coğrafi şekillerinde bile yamaç, dağ veya zorlu arazi şartlarında bile kış lastiği görevini icra etmeye devam eder. Kullanılan lastik desenlerinin özelliği ile yol tutuşu ve sürücüsüne güven aşılar. Karşılaşılabilecek en önemli durumlarda ani fren yapılması halinde istenilen mesafede durma özelliği taşır. Kış lastiği sayesinde kazalara davetiye çıkarılmaz ve alınacak her türlü tedbir alınmış olur.

Bir önceki yazımız olan Oto Lastik Seçimi Hakkında başlıklı makalemizde lastik kampanyaları hakkında bilgiler verilmektedir.