Cumartesi, Haziran 15Son Haberler:
Shadow

Kış Lastiklerinin Özellikleri ve Yol Tutuş Performansları

Kış lastiği fiyatları aracın yapısına, modeline ve donanımına göre değişiklik göstermektedir. Fakat burada bilinmesi gereken asıl önemli nokta kış lastiğinin teknik olarak sahip oldukları özelliklerdir. Kış lastikleri yaz lastiklerinden desen olarak birçok farka sahiptir. Kış lastiklerinin sırt bölgesinde damarları kılcala benzeyen bir yapıya sahiptir. Bunun yanında kış lastiğinin omuz kısmı olarak belirtilen yerinde dişli bir yapı blok halinde bulunmaktadır. Bu yapının dişli ve sert bir yapıda olması zeminde kar bulunması durumunda dahi yol üzerinde aracın ek bir güce ve çekişe sahip olmasını sağlar. Kış lastiğinin üretiminde kauçuk malzemesinden faydalanılır.

Hava şartları ne olursa olsun özellikle çok düşük sıcaklıklarda sertleşme göstermeyerek yumuşak bir yapı halini alır. Bu yapı değişimi yol üzerindeki zorlu zemine rağmen aracın yola tutunmasını sağlar. Ayrıca kış lastiği sürücünün kış aylarında zeminde ne olursa olsun rahatça hareket etmesini sağlar. Ayrıca refleksleri gösterme yeteneğine ve özelliğine sahip olan kış lastiği aracın konforunu etkilemez ve fren durumlarında herhangi bir mesafe uzaklığı sağlamaz.  Kış lastiklerinde dikkat çeken bir diğer nokta ise sırt kısmının dar olmasıdır. Bu darlık kış lastiğinin yol üzerinde iken yüzeye daha fazla basınç uygulamasını sağlar ve yüksek basınç sayesinde aracın yoldan çıkmasını önler. Kış lastiğindeki doluluk yüzdesi standart lastik olarak bilinen yaz lastiklerine oranla daha az olmalıdır. Bu azlık sayesinde lastik ve araç yol üzerinde bulunan buzlanma, su, çamur ve karlanma gibi durumlarda bu maddelerin araç oluklarında dışarıya daha kolay bir şekilde atılması sağlanır.

Kış lastiği üzerinde bulunan bir diğer durumda diş derinliğidir. Bu lastiklerde diş derinliği standart olan lastiklere göre daha fazladır. Bu özelliği sayesinde kış lastiği kötü şartlardaki zeminlerde aracın daha iyi çekiş sağlamasına yardımcı olur. Kış lastiği fiyatlarını önemsemeden kış lastiği edinen sürücüler diğer sürücülere oranla daha iyi bir performans sergiler ve kimsenin hayatını basit indirgemez. Yoğun trafikte dur kalklarda herhangi bir sorun yaşamaz ve aracın savrulması gibi sonuçlar ortaya çıkarmaz.

Hangi marka olursa olsun kış lastiği alacaksanız https://www.lastikperisi.com/ sitesindeki ürün karşılaştırmalarını ve lastiklerin teknik özelliklerini incelemenizi tavsiye ederiz.