Perşembe, Şubat 29Son Haberler:
Shadow

Kış Lastiklerinin Özellikleri

Kış-lastiklerinin-özellikleri

Kış lastiği kullanıldığı zaman olan kış mevsimi için özel maddeler içeren kauçukla üretilir. Üretilen kış lastikleri desen yönünden de benzer standart lastiklerden tamamıyla farklılıklar içerir. Kış lastiği üretimi yapılırken her türlü olumsuz ve kötü şartlara dayanacak şekilde üretilir ve uzmanlar tarafından test edilerek sürücüye ulaştırılır.

Kış lastiği alıcısını üzmez ve kış mevsiminde sürücüyü rahat ve emniyetli bir şekilde gideceği noktaya ulaştırır. Sürücüler kış mevsimlerinde zorlu koşullara dayanıklı lastik tercih ederler ve bu sebepten araçlarına kış lastiği takarlar. Bu nedenle de kış lastiği fiyatlarını bir külfet olarak görmezler. Sürücüler kış lastiği alırken öncelikle bulundukları ve yaşadıkları yerin coğrafi şekillerini göz önünde bulundurarak kış mevsimine uygun lastik seçimini yaparlar. Bu sebeple kış lastiği alıcısı öncelikle aracın üretimini yapan fabrikanın önerdiği lastik tipini benimsemelidir. Şayet farklı bir desen alacaksa da aracına uyum sağlayan ve kış mevsiminin zor koşullarına dayanıklı lastik seçmelidir.

Kış mevsiminde alınacak kış lastiğinin en önemli özelliği ise kaygan zeminlerde yapılacak frenlerde durma mesafesi ve sürücünün sarsılmadan istenilen mesafede durabilmesidir. Kış lastiği ile normal yaz lastiği arasında büyük farklılıklar olduğu gibi kaygan zeminlerde yol tutuşu bakımından kış lastiği diğer yaz lastiğine göre daha yüksek performans sağlamaktadır. Lastik seçiminde öncelik olarak benimsenecek özelliklerden birisi de yakıt tasarrufu ve yol tutuşudur. İyi bir lastik sürücüsünün yapacağı ani fren veya yol sürüşüne göre yol tutuşu sergilemeli ve istenilen mesafede durabilmelidir. Bu özellikleri taşıyan kış lastikleri her zaman tercih sebebidir ve sürücüsünü üzmez. Kış mevsiminde kullanılacak lastiklerin üretim tarihi ve etiket değerleri çok önem arz etmektedir. Sürücüler kış lastiği alırken bu hususlara dikkat etmelidir. Çünkü tarihi eskimiş lastiklerin kullanım ömründe azalmalar söz konusu olmuş olabilir.