Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

Michelin Doğru Lastik Basıncı Etkinliği Düzenledi

Lastiklerin doğru hava basıncında kullanılması, hem güvenlik hem performans açısından büyük öneme sahip. Bunun önemini sürücülere aktarmak isteyen Fransız lastik devi Michelin, her yıl “Doğru Hava Basıncı” etkinlikleri düzenliyor. Bu yılki etkinlikler, Türkiye genelinde 4 ilde; Bursa, Manisa, İzmir ve İstanbul’da düzenlendi. Organizasyon kapsamında; uzman Michelin yetkilileri, anlaşmalı BP noktalarında sürücülerle buluştu. 

Michelin: Doğru Lastik Basıncı Kazaları Önlüyor

Doğru lastik hava basıncı konusunda farkındalık yaratmak isteyen Fransız lastik devi, basınç için ayrılacak birkaç dakikanın kazaları önlemede ne kadar etkili olduğunu anlattı. Trafik güvenliği hakkında farkındalığı arttırmak için dünya genelinde çalışmalarını sürdüren Michelin, bu etkinliği ise 2004’ten bu yana sürdürüyor. Michelin, etkinliklere katılan sürücülerin lastik basınçlarını ölçerek değerlendirmede bulunuyor. Daha sonrasında lastik basıncı, üreticinin önerisine uygun olarak ayarlanıyor.  

Lastik Basıncı Neden Önemli?

Lastik basıncı, lastik ömrünü ve yakıt tüketimini doğrudan etkiliyor. Lastiğin doğru basınçta kullanılması, aracın performansını ve sürüş güvenliğini ciddi ölçüde arttırıyor. Lastik basıncının araç üreticisinin önerdiğinden daha düşük veya yüksek olması, yol tutuşunu ve lastiğin performansını düşürüyor. Bu durum, önemli kazalara sebebiyet vererek; trafik güvenliğini tehlikeye atıyor.   

Lastik Basıncı Düşerse Ne Olur?

Lastiğin düşük basınçta kullanılması, direksiyon hakimiyetini tutarsızlaştırıyor ve yol tutuşunu düşürüyor. Bunun yanı sıra; ıslak zeminlerde fren mesafeleri uzuyor; bu durum trafikte kaza riskini arttırıyor. Hava basıncının düşük olması, bunun yanı sıra; lastiğin yuvarlanma direncini de arttırıyor. Michelin, lastik basıncının en az ayda bir kez kontrol edilmesini ve üreticinin önerdiği basınca çıkarılmasını tavsiye ediyor. Lastik devi, bunun yanı sıra; uzun seyahatlere çıkmadan önce de basıncın kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor.

Bir önceki yazımız olan Kış Lastiğinin Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.