Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

Michelin’den Tatil Yolculuğu İçin Öneriler

Michelin, öğretmen ve öğrencilerin karne heyecanı yaşadığı, anne babaların da çocukları için tatil planı yapmaya başladığı bu günlerde ebeveynler için yol, yaya ve yolcu güvenliği alanında açıklamalar yaptı. Uzun ömürlü lastikleri ile kullanıcılarından tam not almakta olan Michelin; yarı yıl tatiline girdiğimiz bu günlerde, yaya ve yolcu güvenliği alanında, tatile çıkacak olanların güvenliğini ilgilendiren önerilerde bulundu.  Michelin, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü koşullarda kış lastiklerini takmamız gerektiğini hatırlattı. Bunun yanı sıra; araçtaki tüm ön ve arka lastikler aynı marka ve desen olmalı. Lastik hava basıncı ise aracın üretici markasının önerdiği değerlere göre ayarlanmalı.

Michelin: Fren Mesafesi ve Aydınlatmalar Önem Taşıyor

Kış aylarında yağışlardan dolayı yollar kayganlaşır. Hızınızı azaltarak öndeki araç ile aranızda belirli bir fren mesafesi bırakmayı ve aracın aydınlatmalarını kullanmayı unutmamalısınız. Islak zeminlerde fren mesafesi, kuru zemine oranla uzamaktadır. Fren mesafesinin daha fazla artmasını ve fren lastiklerinin kilitlenmesini önlemek için kademeli bir şekilde fren yapmalısınız. ABS’li araçlar için ise sistem devreye girdiği anda kademeli olarak başlayıp daha sonra tüm güç fren yapmak gerekir. Frene hafifçe dokunduğunuzda dahi ABS sistemi devreye girer ama sistemin devreye girmesi en uygun fren performansının alınacağını göstermez. Bu yüzden fren pedalına yapılan baskıyı çok iyi ayarlamak gerekir. Sisli hava koşullarında görüş mesafesi azalır ve sürüş kötü yönde etkilenebilir. Bu yüzden kısa farları ve sis farlarını öncelikli olarak açmak önemlidir. Önde hareket halinde olan araç ile aranızda güvenli fren mesafesi olması ve sollama yapmamak güvenlik açısından büyük önem taşımaktadır.

Michelin’den Zorlu Koşullar için Sürüş Önerileri

  1. Olumsuz Hava Koşullarında Dikkatinizi Yola Odaklayın: Karlı, sağanak yağışlı, rüzgârlı ve tipili hava koşullarında yayaların panikle yola atlayabileceklerini veya savrulabileceklerini unutmamalısınız. Dikkatinizi tam olarak yola vermeli ve yaya faktörünü aklınızdan çıkartmamalısınız. 
  2. Virajlarda Su Birikintilerine Karşı Dikkatli Olun: Islak, buzlu ve kaygan yollara ekstra dikkat göstermelisiniz. Islak yollarda ortaya çıkan kazaların %99’u, yolda az miktarda su birikintisi olması durumunda gerçekleşir. Su birikintileri küçük de olsa dikkatli ürüş yapmak gerekir.
  3. Ön ve Arka Lastik Hâkimiyeti Önemlidir: Ön lastiklerde direksiyon hâkimiyetinin kaybedildiği durumlarda yola yeniden hâkim olabilmek için ayağı gaz pedalından çekerek hızı azaltmak gerekmektedir. Gerekli durumlarda lastikleri kilitlemeden fren pedalı üzerine hafifçe basmalısınız. Aracınız arkadan itişli ise, arka lastikler yol tutuşunu tekrar elde edinceye dek gaz pedalından ayağınızı hafifçe kaldırın. Fren pedalına kesinlikle basmamalısınız çünkü bu hareket arka lastiklerinin dengesizliğini daha da arttırır.

Michelin: Yeni Lastikler Arkaya Takılmalı

Lastiklerinizi dörtlü olarak değiştirmeniz önerilir. Fakat ikişerli olarak değiştirecekseniz de yenileri arkaya takmanız gerekir. Direksiyona bağlı hareket eden ön lastiklerin şoför tarafından kontrolü çok daha kolaydır. Arka lastiklerin kontrolünün zor olmasından dolayı yeni lastiklerin arkaya takılması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Audi SQ8 TDI Fabrikadan Hankook Lastikleri ile Çıkacak başlıklı makalemizde audi, hankook ve hankook lastikleri hakkında bilgiler verilmektedir.