Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

Neden Kış Lastiği?

Kış-Lastiği

Lastikler aracınızın yer ile temasını sağlayan elemanlardır. Kord bezi, çelik teller, Kauçuk gibi maddelerden imal edilen lastik ihtiyaçlara göre çeşitlendirilmektedir. Araç çeşitleri, hava şartları ve teker ebatlarını göz önünde bulundurursanız yüzlerce çeşit lastik çıkar karşınıza. Özellikle kış mevsimi ve zorlu hava koşullarında kullanmak üzere aracınızın güvenliği için üretilen kış lastiği bunlardan biridir.

Nihayet kapımıza dayanan kış mevsiminin zor şartlarda geçtiği bölgelerimizde kış Lastiği kullanımı hayati bir önem taşımakta. Araba lastiği sektöründe ki satış dilimlerinden en büyük payı almaya çalışan oto lastik üreticileri, bizlere geniş bir ürün yelpazesi sunma yarışına girmiş durumdalar. Kar lastiği alırken tabi ki alelade bir ürün alır gibi davranamazsınız. Öncelikle ürünün kalitesi ile bize sağladığı güvenlik seçeneklerini araştırmalısınız. Neye göre seçim yapmanız gerektiğine gelince, nasıl bir lastik alacağınızı bulunduğunuz yerin arazi ve mevsim şartlarını, aracınızın kullanım amacını göz önünde bulundurarak seçebilirsiniz. Kış lastiği seçimini doğru yaptığınız takdir de kâğıt üzerinde küçük görünse de büyük önem taşıyan avantajlar sağlayabilirsiniz. Mesela iyi bir kış lastiği ile karlı veya buzlu yol üzerinde %5-10 oranında daha iyi tutunma sağlayabilir, acil durumlarda durmanız gerektiğinde frenleme mesafesini 2 metre kadar düşürebilirsiniz. Aynı lastiklerle yağmurlu havalarda oluşan su birikintilerinde daha iyi kontrol, %13-15 daha fazla viraj güvenliği, 3 metreye kadar daha düşük fren mesafesi hiçte hafife alınacak bir durum değildir. Tüm bu avantajların yanı sıra uzun zaman aşınmadan size hizmet ederek cebinizi de güvene aldığını söyleyebiliriz.

Araçların dış görünüşünü daha cazip hale getirmek, yol tutuşunu artırmak gibi bazı nedenlerden ötürü orijinalleri yerine daha geniş lastikler kullanmayı tercih eden sürücüler yaz aylarında belki haklı çıkabilirler. Bilinmesi gerekir ki geniş lastikler kuru yol da belki tutuşu artırsa da yağışlı havalarda daha büyük dezavantajları vardır. Ekonomik avantajlarının cazibesine kapılarak veya konu hakkında yeterli bilgi edinilmeden alınan kış lastiği aracınızın ön düzenini bozmak, hızınız konusunda sizi yanılttığı gibi duruş ve kalkışlarda sizi hayati tehlikelerle karşı karşıya bırakacaktır.