Perşembe, Temmuz 18Son Haberler:
Shadow

Pirelli Daha Güvenli Lastikler İçin 500Kph’ye Kadar Testler Başlattı

Pirelli lastikleri araştırma ve geliştirme departmanına, kontrollü koşullarda 500 km/s hıza kadar lastikleri test edebilen ve Yüksek Hız Test Makinesi olarak bilinen yeni bir makine kurdu. Bu testlerin temel amacı, dünyanın en hızlı otomobillerinde lastik güvenliğini daha da artırmaktır. En son elektrikli güç ünitelerinin artan karmaşıklığı sayesinde giderek daha hızlı hale gelen yola çıkabilen hiper otomobillerin gelişiyle birlikte, yüksek hızlar farklı lastik türlerinin geliştirilmesinde önemli bir faktör haline geldi. Sadece motor sporları için özel olarak kullanılanlar değil, aynı zamanda yol kullanımı için olanlar da.

Pirelli Markası İçin Lastik Testleri Ne Anlam Taşıyor?

500kph Yüksek Hız Test Makinesi, Pirelli lastikleri Milan Bicocca merkezindeki kapalı test tesisinde halihazırda kurulu. Sırasıyla 370 ve 450kph hıza ulaşabilen diğer iki makinenin yanında yer almaktadır. Bu iki mevcut makine normalde yol otomobil lastiği testleri için kullanılırken, yeni 500kph makine esas olarak rekabetçi kullanım için tasarlandı. Pirelli lastikleri 350’den fazla motor sporları etkinliğinde tedarikçi olarak yer almaktadır. Yarış otomobilleri veya binek araçlarla rekor denemeleri gibi gerçekten zorlu bağlamlarda kullanılan ürünler için daha da uç sınırlara ulaşabilen makinelerin kullanılmasını gerektirmektedir. Bu ortamlarda güvenlik gereksinimleri daha da katıdır ve ısmarlama test süreçleriyle garanti altına alınması gerekmektedir. Yüksek Hız Test Cihazı aynı zamanda bir hiper otomobilin pistte sürülmesi gibi son derece yüksek tork ve hızlanma girdilerini yönetmektedir.

Pirelli Lastikleri Yüksek Hız Test Cihazı ile Nasıl Test Ediliyor?

Yüksek Hız Test Cihazının işlevselliği, Pirelli lastiklerin yüksek hızdaki davranışlarını değerlendirmek ve dış mekan testlerinin bir sonraki aşamasına gelindiğinde güvenilirliği garanti etmek için tasarlanmıştır. Bu makine sayesinde, lastikleri Autodromo di Monza veya Nürburgring Nordschleife’nin düzlüklerinde ve virajlarında kullanılıyormuş gibi lastik testi yapılması mümkündür. Ancak gerçekte bulunanlardan daha da ağır olan simüle edilmiş koşullardadır. Tüm bunlar, geniş bir güvenlik marjı ile çok çeşitli kullanım koşullarında lastiğin bütünlüğünü sağlamak içindir.

Bir önceki yazımız olan 2023 Supercars Şampiyonası için Yeni Islak Zemin Lastiği Üretiliyor başlıklı makalemizde ıslak zemin lastiği ve Supercars Şampiyonası hakkında bilgiler verilmektedir.