Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

Safari Rallisi Pirelli Scorpion Lastikler ile Afrika’ya Geri Döndü

En efsanevi motorsporları etkinliklerinden biri olan Kenya’daki Safari Rallisi, 2002’den bu yana ilk kez FIA Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) geri döndü. Sezonun en zorlu rallisinde en üst kategorideki tüm otomobiller Pirelli Scorpion KX lastikleriyle donatılıyor.

Safari Rallisi için Neden Pirelli Seçildi?

FIA Dünya Ralli Şampiyonası yarışlarındaki çakıllı, taşlı koşullara sahip ralliler için geliştirilmiş olan Pirelli Scorpion KX, sert ve yumuşak bileşik olmak üzere iki versiyona sahip. Kenya’da öncelikli tercih olan sert lastik, en aşındırıcı yüzeylerle başa çıkmak ve uzun etaplarda dayanıklılık sunmak için tasarlandı. Yumuşak lastik ise daha soğuk ve nemli hava koşullarında optimum yol tutuşu sağlamak için alternatif olarak sunuluyor. Safari Rallisi kapsamında kullanılan her iki Pirelli yarış lastiği de kesilme ve yırtılmaya karşı dayanıklılık sağlamak için yanak bölgesinde ek takviyelere sahip. Bununla birlikte KX’in birçok özelliğini taşıyan Pirelli Scorpion K lastikleri de Kenya’nın zorlu koşulları için güçlendirilmiş RC2 sınıfı otomobiller için sunuluyor.

Safari Rallisi’nde Lastik Stratejisi Neden Önemli?

Dünya Ralli Şampiyonası Kenya etapları genellikle kuru ve tozlu. Bununla birlikte şiddetli yağmurun görülmesi, bazı bölümleri çamur banyosuna dönüştürebiliyor. Bu, aynı aşamadaki farklı koşullarda büyük bir kontrast oluşturarak lastik seçimini hayati ve zorlayıcı hâle getirebilir. Safari Rallisi için Kenya’da zafer kazanmanın anahtarlarından biri, her zaman lastiği patlamadan korumaktı. Bugünki koşullarda da aynı durum devam ediyor. Pirelli Scorpion lastiklerin güçlendirilmiş yapısı, bu noktada yarışçılar için avantaj sağlıyor.

Zorlu Dünya Ralli Şampiyonası Etabında Lastikler Test Ediliyor

Pirelli’nin Ralli Aktiviteleri Yöneticisi Terenzio Testoni: “Dünya Ralli Şampiyonası ile Afrika’ya; Safari Rallisi ile geri dönmekten heyecan duyuyoruz. Bir şirket olarak Pirelli, Kenya’da çok fazla deneyime sahip; geçmişte orada birçok kez harika sürücülerle yarış kazandı ve bu koşullarda her zaman önemli bir teknik zorluk oldu. Elbette, modern etkinlik eskisi kadar geniş mesafelerde yapılmayacak ancak yine de ürünlerimizin performansını test edecek, sürekli yüksek hızlara sahip uzun bölümlerin yanı sıra pürüzlü ve aşındırıcı bir yüzey bekleyebiliriz. Ayrıca orada hava durumu ile birlikte ne kadar çok şeyin değişebileceğini; takımların ve sürücülerin sınırlı yumuşak lastik tahsisini nasıl yönettiklerinin önemli bir unsur olabileceğini biliyoruz.”

Ralli için Kaç Adet Pirelli Scorpion Lastik Sunuluyor?

Pirelli, Safari Rallisi için Kenya’ya yaklaşık 1350 lastik getirecek ve bunlardan 450’si birinci sınıf World Rally Cars için olacak. Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) sürücülerinin her biri ralli sırasında 28’e kadar lastik kullanabilir ve shakedown için ayrı dört lastik tahsis edilebilir. Ralli için, her arabanın toplam tahsisi:

28 Pirelli Scorpion KX Sert
8 Pirelli Scorpion KX Yumuşak

Pirelli ayrıca, WRC 2 ve WRC 3’e girenler de dahil olmak üzere; Safari Rallisi etkinliğindeki diğer dört tekerlekten çekişli araçlara 900 lastik tedarik edecek:

26 Pirelli Scorpion K4A Sert
8 Pirelli Scorpion K6A Yumuşak

Bir önceki yazımız olan 2020’de Bridgestone Orijinal Ekipman Tedariğini Arttırdı başlıklı makalemizde bridgestone lastikleri hakkında bilgiler verilmektedir.