Perşembe, Temmuz 18Son Haberler:
Shadow

Yeni Continental Konsept Lastik IAA Mobilite Fuarı’nda

Alman lastik ve teknoloji devi Continental, IAA Mobilite fuarında Conti GreenConcept isimli yeni lastiğini tanıttı. Premium lastik üreticisi, sürdürülebilir bir binek otomobil lastiği tasarımına yardımcı olmak için hem mevcut hem de gelişmekte olan teknolojileri kullandığını söylüyor. Aynı zamanda; kaynak kullanımı, hammadde tedariği, farklı üretim aşamaları ve ürünün hizmet ömrünün uzatılabileceği yollar dâhil olmak üzere tüm değer zincirinde kaynak tüketiminin en aza indirildiğini belirtiyor. Sonuç olarak Continental mühendisleri; yüksek oranda izlenebilir, yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzeme içeren, hem hafif hem de kaplanabilir bir konsept lastik geliştirdi.

Continental Çevresel Sorumluluk Bilinciyle Lastik Üretimi Yapıyor

Continental’in küresel lastik alanında orijinal ekipman işinden sorumlu David O’Donnell: “Conti GreenConcept, 2030 yılına kadar çevresel ve sosyal sorumluluk açısından en ilerici lastik şirketi olma taahhüdümüzün altını çiziyor ve bu hedef, değer zincirindeki her bir bağlantı için geçerli. Bugün gördüğümüz şekliyle; sürdürülebilir kaynaklı hammaddeler, hafif tasarım ve diş yenileme, gelecek nesil lastikleri daha sürdürülebilir hâle getirmenin temel bileşenleridir. Konsept lastik çalışmamız, Continental’in küresel lastik üretimini tamamen sürdürülebilir malzemelere dönüştürmeye yönelik süregelen çabalarını örneklemektedir.”

Continental Conti GreenConcept Lastik Hammaddesi Nedir?

Conti GreenConcept üretimi sırasında kullanılan hammaddelerin yarısından fazlası ya yenilenebilir kaynaklardan gelmektedir ya da geri dönüştürülmüştür. Konsept lastik, karahindibadan elde edilen doğal kauçuk, pirinç kabuğu külünden silikat, bitkisel yağlar ve reçineler dâhil olmak üzere çeşitli biyomalzemelerden oluşan %35 yenilenebilir kaynaklardan oluşur. Buna ek olarak, lastiğin %17’si geri kazanılmış çelik ile geri kazanılmış karbon siyahı dâhil olmak üzere geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiştir ve lastiğin karkası için geri dönüştürülmüş plastik şişelerden polyester kullanılmıştır.

Continental Lastik Üretimi için PET Şişeleri Nasıl Kullanacak?

Continental, lastik üretimi için geri dönüştürülmüş PET şişelerden polyester iplik kullanan ContiRe.Tex teknolojisini 2022’de piyasaya sürmeyi planlıyor. Şu anda, geleneksel binek otomobil lastiklerinin her biri yaklaşık 400 g polyester iplik içerirken, Continental’in yeni süreci kullanılarak üretilen dört lastikten oluşan tam bir sette 60 PET (polietilen tereftalat) şişe yeniden kullanılıyor.

Bir önceki yazımız olan Safari Rallisi Pirelli Scorpion Lastikler ile Afrika’ya Geri Döndü başlıklı makalemizde pirelli lastikleri ve pirelli scorpion kx hakkında bilgiler verilmektedir.