Cuma, Temmuz 19Son Haberler:
Shadow

Yeni FIA Avrupa Elektrikli Araç Yarışı Serisi Türkiye’de Başlıyor

Goodyear destekli FIA ETCR- eTouring Car World Cup’a bir destek serisi olarak bu yaz yeni bir elektrikli araç yarışı şampiyonası başlıyor. Tamamen yeni tek kişilik motor sporları serisi ERA Şampiyonası’nın resmi lastik ortağı da yine Goodyear oldu. Bu elektrikli Formula yarışları kapsamında gelecek vadeden genç sürüş ve mühendislik yeteneklerine sahip yarışçılar için bir kariyer yolu sunmak amaçlanıyor. Serinin ilk etabı ise ülkemizde; 21-22 Mayıs tarihlerinde Intercity Istanbul Park’ta gerçekleşecek.

Elektrikli Araç Yarışı için Hangi Otomobiller Kullanılıyor?

Avrupa ERA Şampiyonası serisinin açılışında on adet tamamen aynı Mitsu-Bachi F110e tek kişilik koltuklu araçlar kullanılacak. Dome F110 şasisi üzerine temellendirilen bu elektrikli yarış araçları, 210 km/s azami hız için 130 kW (175 hp) üreten 24 kWh pil ile donatılıyor.

ERA Şampiyonası Hangi Ülkelerde Gerçekleşecek?

Elektrikli araç yarışları, 21-22 Mayıs’ta; Intercity İstanbul Park’ta başlayacak. Öncesinde mayıs ayının başlarında Fransa’nın Pau kentindeki FIA ETCR turu sırasında bir demo etkinliği olacak. Daha sonra seri; Mayıs, Haziran ve Temmuz’da Macaristan Hungaroring; İspanya Jarama, Belçika Zolder ve İtalya Vallelunga’da olacak. Her yarış etkinliği ücretsiz bir antrenman seansı, iki eleme seansı ve iki sprint yarışı içerecek. Genç yarışçılara FIA ETCR padokunu etkileme ve elektrikli araç yarışları merdiveninde ilk adımlarını atma fırsatı verilecek.

Yarışlarda Goodyear Elektrikli Araç Lastikleri Kullanılacak

Goodyear, tüm ERA Şampiyonası için bir slick lastik ile ıslak zeminlere özel olarak sırt desenine sahip bir lastik sunacak. Markanın tüm portföyü gibi, ERA Şampiyonası için geliştirilen Goodyear yarış lastikleri de “EV Ready” (Elektrikli Araçlara Hazır) özelliklere sahip. Bu, markanın lastiklerin elektrikli araçların yüksek torkları gibi spesifik özellikleri ile uyumlu olduğunu gösteriyor. Serinin resmi lastik ortağı olarak Goodyear, başka bir dizi yarış arenasındaki deneyimini ERA Şampiyonası’na taşıyacak. Premium lastik üreticisi, FIA ​​ETCR’ye getirdiği teknik uzmanlığın aynısını paylaşarak serinin yarının yeteneklerini geliştirme tutkusunu destekleyecek. Goodyear, elektrikli otomobil yarışı serisine ek olarak, FIA WTCR – World Touring Car Cup, FIA World Endurance Championship, NASCAR, FIA European Truck Racing Championship ve daha birçok platformun da lastik ortağı.

Elektrikli Otomobil Yarışları için Genç Sürücüler Teşvik Ediliyor

Goodyear Motor Sporları EMEA Direktörü Ben Crawley: “ERA Şampiyonası ile bu yolculuğa çıkmaktan ve elektrikli araç yarışları dünyasında genç yetenekleri bulup teşvik etme isteklerini desteklemekten heyecan duyuyoruz. Şimdiden Mayıs’taki ilk yarışa kadar, onlar geliştirme programlarına devam ederken daha fazla test mesafesini tamamlamak için birlikte yakın bir şekilde çalışacağız. Goodyear için bu ortaklık, elektrikli motor sporları alanına olan bağlılığı güçlendiriyor ve FIA ​​ETCR’nin kurucu ortağı olma rolümüze değerli bir katkı sağlıyor.”

ERA Şampiyonası Teknik ve İş Direktörü Dieter Vanswigenhoven: “ERA Şampiyonası’nın açılış sezonunu Goodyear ve FIA ​​ETCR ile birlikte başlatmaktan gurur duyuyoruz. Lastik taşımacılığını ve tesisleri paylaşarak daha sürdürülebilir yarış etkinlikleri yaratmaya yönelik anlamlı adımlar atabiliriz. Goodyear, elektrikli araç yarışları için olan bağlılıklarını kanıtladı ve bu yolculuğun geleceğini şekillendirmeye yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki aylarda lastikleri test programımızdan geçirmeyi ve geliştirmede sonraki adımları birlikte atmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Bir önceki yazımız olan Hankook Lastikleri “2022 Yılın Lastik Üreticisi Ödülünü Kazandı başlıklı makalemizde hankook lastik hakkında bilgiler verilmektedir.