Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

2023 Supercars Şampiyonası için Yeni Islak Zemin Lastiği Üretiliyor

Repco Supercars Şampiyonası 2023 sezonunda kullanılacak lastiklerle ilgili açıklama yaptı. Hem şampiyona hem de Dunlop Avustralya yetkilileri 2023 sezonu için yeni ıslak zemin lastiği kullanılacağını doğruladı. Yeni motor sporları sezonunda Ford Mustang ve Chevrolet Camaro’nun Gen3 versiyonları yarışmaya başlayacak. Bir geliştirme ve test döneminden sonra resmi olarak anlaşılan revize Dunlop yarış lastiği, şimdi Japonya’da üretim sürecinde. Dunlop SP Sport Maxx serisi yeni lastiklerin ilk olarak 10-12 Mart 2023’te Newcastle 500 ile şampiyona başlamadan önce Avustralya’ya gelmesi planlanıyor.

Ağustos 2022’deki Penrite Oil Sandown SuperSprint’ten sonra Gen3 prototip süper otomobillerinde ıslak koşullarda kullanılan yenilikçi bileşikten yararlanıyor. Lastik, ayrıca Repco Bathurst 1000’deki gösteri turlarında da kullanıldı. Lastiğin, mükemmel su dağılımı özellikleri nedeniyle şiddetli yağmur sırasında etkili olduğu belirtiliyor. Yarış lastikleri yanak kısmında Dunlop’un işaretlemelerini taşıyacak. Dunlop SP Sport Maxx lastikler, aynı zamanda 2023 sezonunda Dunlop Super2 ve Dunlop Super3 yarışlarında da kullanıma sunulacak.

Supercars Şampiyonası CEO’su Shane Howard: “Bu, sürücüler ve özellikle her koşulda yarış görmek isteyen taraftarlar için harika bir sonuç. Yeni ıslak zemin lastiği, sürücülere ıslak koşullarda daha fazla kontrol sağlayacak ve bu da hayranlar için daha büyük bir gösteri sunacak. Testlerin ardından, yeni lastikte kullanılacak yeni bileşiğin sonuçlarından çok memnunuz. Daha yumuşak hamur, yeni araçların yaratacağı azaltılmış yere basma kuvveti göz önüne alındığında, ıslak zemin koşullarında Gen3 Camaro ve Mustang’deki mevcut lastikten çok daha iyi başa çıkmak için tasarlandı. Hem Dunlop hem de Supercars, bu yeni lastiğin yeni otomobillerle zorlu/ıslak koşullarda yarış şovuna katkıda bulunacağına inanıyor.”

Bir önceki yazımız olan Yeni FIA Avrupa Elektrikli Araç Yarışı Serisi Türkiye’de Başlıyor başlıklı makalemizde elektrikli araç yarışları ve fia hakkında bilgiler verilmektedir.