Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

BFGoodrich, Dakar İçin Dayanıklı Lastikler Üretecek

Premium marka Michelin çatısı altında üretilen BFGoodrich lastikleri, Dakar ralli maratonu için lastiklerini delinmelere karşı direncini artıracak şekilde geliştirmeye karar verdi. Bu lastik modifikasyonu, 2023 yarışı sırasında yaşanan bir dizi aksaklıklar yaşanması sonrasında alındı. SoyMotor’un raporuna göre, lastikte yaşanan aksaklıkta belki de en çok etkilenen isimlerden biri Sébastien Loeb oldu. İkinci özel etapta üç kez lastik patlaması yaşayan Loeb, genel sıralamada üst sıraları elde etme şansını kaybetti. Aynı sorunlar, Guerlain Chicheri, Orlando Terranova ve Vaidotas Zala gibi diğer sürücüler için de geçerliydi.

Dakar Rallisi Organizasyonunda Hangi BFGoodrich Deseni Kullanılıyor?

Dakar Rallisi organizasyonunda, BFGoodrich All-Terrain T/A KDR2+ lastik deseni kullanılıyor. Bu lastikler, kum için optimize edilmiş olup 245/80-16 ve 37/12.5-17 boyutlarında bulunmaktadır ve dört lastik üzerinden çekişli ve tek lastik üzerinden çekişli araçlar için tasarlanmıştır. Yarış pilotları ayrıca BFGoodrich Mud-Terrain T/A KM3 çamur lastiklerini ve T3 ve T4 sınıfı buggy araçları için özel olarak üretilmiş olunan BFGoodrich Mud-Terrain T/A KM3 SSV off-road lastiklerini kullanmaktadır.

Team Audi Sport BFGoodrich Off-Road Lastiklerini Nasıl Değerlendirdi?

Mayıs ayında, Team Audi Sport, lastiklerin hasara karşı dayanıklılığını özellikle test etmek üzere Suudi Arabistan’da çeşitli yeni lastik türlerini denedi. Rapora göre, lastiklerin en fazla delinmeye maruz kaldığı koşulları simüle etti ve lastiklere ek bir silikon jel tabakası ekleyerek ağırlıklarını 5 kg artırdı. Bu çözüm, delinme olasılığını azalttı, ancak aynı zamanda lastiklerin artan ağırlığı nedeniyle aracın hız karakteristiklerini belirgin bir şekilde kötüleştirdi.

BFGoodrich Gelecek Organizasyonlarda Mükemmeli Hedefliyor

BFGoodrich lastikleri, 2017’den bu yana Dakar’ın resmi ortağı olmuş ve 1993’ten bu yana şampiyona başlıkları kazanmıştır. SoyMotor, başka bir büyük lastik üreticisinin rallideki varlığını genişletmeyi düşündüğünü belirtiyor, bu da BFGoodrich off-road lastiklerini geliştirme kararını etkileyen faktörlerden biri olabilir. Yayına göre, Ocak ayında Suudi Arabistan’da düzenlenecek olan bir sonraki yarış için lastikler, hızları “hafifçe azaltacak” ancak daha yüksek delinme direncine ve mükemmel performans niteliğine sahip olacak şekilde hazırlanacak.

Bir önceki yazımız olan Yokohama Advan Deseni 2023 Nürburgring Dayanıklılık Serisi Galibi Oldu başlıklı makalemizde yokohama lastikleri hakkında bilgiler verilmektedir.