Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

Oto lastikler ve fiyatı meselesi

İzmir lastik fiyatıLastikler, arabalarda yere temas eden kauçuk, krod bezleri ve tellerin birleşimi ile imal edilen parçalardır. Lastiklerin çok sayıda şekli bulunur ve çeşitlerine göre lastik fiyatları belirlenmektedir. Yaz ve kış lastikleri ayrı ayrıdır. Kış lastik fiyatları yaz lastiklerinin fiyatlarına oranla daha yüksektir. Bunun nedeniyse kullanılan malzemelerin, daha esnek, soğuğa güçlü ve yol tutuş niteliğinin başka türe göre çok olmasıdır. Lastik alırken aranan çeşitli nitelikler olmaktadır. Aranan niteliğe göre de lastik fiyatları değişim gösterir. Aranan kalite arttıkça fiyat da yükselir. Orta düzey bir lastikte ise, lastik izmir fiyatları daha ılımandır. Lastikler de aranan esas nitelikler, başta güvenilirlik olmak üzere, konforlu olması, uzun ömürlü olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması ve gürültü düzeyinin düşük olmasıdır. Her markanın da kendine hususi geliştirdiği bir noktası bulunur. Bunların arasında azami önem verilen niteliğe göre marka seçimi yapılmalıdır. Lastik fiyatları izmir ilinde 50-60 liradan başlayarak 1000 TL ve üstüne çıkabilmektedir. Ayrılan bütçenin çokluğuna göre alınabilecek lastiğin özellikleri de yükselecektir. Daha ucuz markaların lastiklerini edinebilme imkânı bulunmaktadır. Lakin, iktisat seviyesine göre lastiğin de kalitesi farklılık göstermektedir. Lastik fiyatlarından öncelikle güvenilirlik ön plana çıkarılmalıdır. Sebebi ise aracın yere münasebet eden tek parçası lastiklerdir ve araç güvenliği için en mühim kısım olarak sayılmaktadır.

Bu sebeple aracın lastiklerinin yol tutuşu kuvvetli olması, birden frenlerde kayma yapmamalı, motorun gücüne ayak uydurabilecek niteliklerde olması ciddi bir konudur. ters halde hayati tehlikeler ile karşılaşılabilmektedir. Ucuz markalar da araç sahiplerine hizmet vermektedir. lakin, asıl ciddi olan, firmanın güvenilirliğidir. Kimi sürücüler ucuza lastik edinebilmek adına, hiç bir kriter bulundurmadan, araç özelliklerini dikkate almadan, sırf lastik fiyatlarındaki ucuzluk nedeni ile bu tür yanlış seçimlerde bulunabilmektedirler.

Böylelikle hem kendi hayatlarını hem trafik düzenindeki kişilerin hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ucuz mal edinmek hem parasal manada hem manevi açıdan kayda değer boyutlara ulaşabilecek zararlara yol açmaktadır. Lastik fiyatlarından evvel lastik güvenilirliğine önem verilmesi, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz adına en doğru davranış olacaktır. Doğru sürede doğru lastik seçimi, araca müsait lastik seçimi, pahalıda olsa göz ardı edilmemeli.

Bir önceki yazımız olan Bir aracın lastikleri aracınızın güvenli sürüşünü olanaklı kılan bir parçadır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.