Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

Pirelli P Zero RA WRC İspanya Rallisi’nde

İspanya Rallisi’nin ikinci gününde neredeyse tamamen Hyundai sürücüsü Thierry Neuville yarışa hâkim oldu. Motor sporları etkinliği için İtalyan lastik üreticisi Pirelli sponsor oldu. Markanın en yeni sert hamurlu asfalt lastiği Pirelli P Zero RA WRC HA’nın en iyi şekilde yarar sağladığı bir kez daha kanıtlandı.

İspanya Rallisi’nde Toyota sürücüleri Elfyn Evans ve Sebastian Ogier, dolambaçlı Katalan yollarının sayısız tuzaklarından eşit derecede kaçınmayı başardı. Zorluklar arasında kirli yollar, virajlar, – -genellikle zayıf yol tutuşu sağlayan – aşındırıcı asfalt ve sabahları giderek kuruyan nemli yollar vardı. Bazı sürücülerin yumuşak hamurları denediği WRC2 sınıfının aksine, sert hamura sahip Pirelli P Zero RA WRC HA, WRC1 takımlarının tek seçeneği olduğunu kanıtladı.

Neuville ve Ogier, günün farklı saatlerinde gerçekleştirilen motor sporları etaplarında aynı ortalama hızı elde etti. İspanya Rallisi’nde her ikisi de, sabah Neuville ve öğleden sonra Ogier tarafından kazanılan 24,4 kilometrelik El Montmell etabında ortalama 121.4 km/s hıza ulaştı. Zemin sıcaklıkları, tüm gün 19 ila 25 derece arasındaydı ve ulaşılan maksimum lastik sıcaklığı 140 dereceydi. Pirelli P Zero RA WRC HA, bu koşullarda etkili performans sergilediğini gösterdi.

Pirelli’nin Ralli aktivite müdürü Terenzio Testoni: “Dünden daha iyi koşullar bekliyorduk ancak bu sabah bunun yerine; yeni Pirelli P Zero lastiğimiz için ek zorluk oluşturan ıslak ve kaygan zemin sürpriziyle karşılaştık. Bu noktada önemli olan şaşırmamak! Sert bileşik, ıslak zeminlerde olduğu kadar daha sonra görülen kuru, çamurlu ve aşındırıcı yüzeylerde de mükemmel sonuçlar verdi. Bunlar, İspanya Rallisi’nin daha tipik bir örnekleriydi. Dün yaşadığımız aynı yüksek aşınma seviyelerini de gördük. Her durumda, sert hamurumuzun en son hâli güvenilirlik, performans ve güç sağladı. Özellikle de düne göre daha fazla viraj dönüşü olan bugünün etaplarında.”

Bir önceki yazımız olan Bridgestone Lastik Fabrikası Kapasitesi Arttırılıyor başlıklı makalemizde Bridgestone Lastik Fabrikası ve bridgestone lastikleri hakkında bilgiler verilmektedir.