Cumartesi, Mayıs 18Son Haberler:
Shadow

Havasız Lastik Pazarı Büyüyor

Pazar araştırması şirketi Global Market Insights’ın yakın tarihli araştırmasına göre, havasız lastik pazarı önümüzdeki yıllarda önemli oranda genişleyecek. Büyümenin 2026’ya kadar 45 milyon ABD dolarının üzerinde olması bekleniyor. Havasız lastikler, patlamış lastik riskini ortadan kaldırıyor. Havasız lastik teknolojisi, daha önce Michelin tarafından geliştirilen Uptis isimli prototip lastik ile de gündeme gelmişti.

Havasız Lastik Endüstrisi Asya-Pasifik’te Yaygınlaşıyor

Global Market Insights’ın rapou, havasız lastikler için pazar büyüklüğünün 2024 yılına kadar yıllık 139.000 adedi aşacağını öngörüyor. Raporda ayrıca, havasız lastik endüstrisinin yaygınlaşmasını etkileyen kritik faktörün Asya-Pasifik bölgesindeki askeri ve ağır ticari araçların üretimindeki artış olduğu belirtiliyor. Michelin ise binek araç grubu için geliştirmiş olduğu Uptis’i 2024 yılında satışa sunmayı planladığını açıklamıştı.

Havasız Lastik Teknolojisi Hâlihazırda Kullanılıyor

Asya-Pasifik Bölgesi’nin 2024 yılına kadar küresel havasız lastik endüstrisi payının % 34’ünden fazlasını oluşturacağı tahmin ediliyor. Havasız lastikler, hâlihazırda çim biçme makineleri ve kazı araçları gibi birçok araçta tercih ediliyor. Uluslararası Motorlu Taşıt Üreticileri Örgütü’ne göre, sadece 2017 yılında yaklaşık 24 milyon ticari araç üretildi. Rapor, bu faktörlerin ve artan altyapı geliştirme oranının ağır yüklere sahip, pürüzlü yüzeylerde düzenli olarak çalışması gereken ağır ticari ve hafif ticari araçların üretimini arttıracağını; bunun da havasız lastik pazarına ivme kazandıracağını gösteriyor. Michelin, geçtiğimiz Haziran ayında tanıttığı Uptis ile delinme riskinin ortadan kalktığını açıklamıştı.

Michelin Uptis Ödülleri Toplamıştı

Lastik devi Michelin tarafından geliştirilen delinmez lastik UPTIS, Almanya’da Golden Steering Wheel 2019, Fransa’da COYOTE 2020 Otomobil ve ABD’de AVT ACES 2020 ödüllerinin sahibi olmuştu. Havasız lastik, “İnovasyon” ve “Yılın Lastiği” kategorisinde ödül aldı. 10 yıllık bir çalışmanın ürünü olan Uptis hem çevreye saygı hem de güvenlik açısından büyük yenilikler sunuyor. Lastik devi tarafından geliştirilen Uptis, üretilen prototipi ile havasız lastikler arasında somut olarak en öne çıkan ürün olma özelliğine sahip.

Bir önceki yazımız olan Yeni Audi SQ8 TDI Fabrikadan Hankook Lastikleri ile Çıkacak başlıklı makalemizde audi, hankook ve hankook lastikleri hakkında bilgiler verilmektedir.